Bardzo skrócona historia kalendarza…

Dziś z kalendarza korzysta praktycznie każdy dorosły, czy to z wersji elektronicznej, kieszonkowej, nabiurkowej, czy ściennej. Nie zawsze tak było. 

W czasach rzymskich to arcykapłan pierwszego dnia miesiąca ogłaszał mieszkańcom jak długi rozpoczynający się miesiąc będzie, czy jakie święta wtedy przypadną. Te informacje były zapisywane w księdze calendarium, która nazwę swą zaczerpnęła od łacińskiego słowa calendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca. 

Egipski kalendarz na początku miał 10 trzydziestodniowych miesięcy, a żeby czas liczyć na podstawie ruchów ziemi wokół słońca, a nie księżyca, okazało się, że trzeba dodać dwa kolejne miesiące. Najłatwiej takie rozwiązanie było wytłumaczyć mitem, czyli bóg astronomii i matematyki Tot wygrał te dwa miesiące w kości z Ozyrysem, czyli bogiem życia i śmierci.

Kalendarz słoneczny, inaczej zwany juliańskim, powstał dzięki Juliuszowi Cezarowi, obowiązywał w Państwie rzymskim, wyparł kalendarz bizantyjski i zagościł u nas na długo (nawet do dziś jest wykorzystywany przez niektóre kościoły). To właśnie kalendarz juliański ogłosił, że rok zaczyna się pierwszego stycznia, co wprowadziło tzw. annus confusionis (łac. rok zamieszania), bo wcześniej (w kalendarzu bizantyjskim) rok zaczynał się we wrześniu i trwał 445 dni. To właśnie kalendarz juliański ustalił rok na 365 dni i wprowadził rok przestępny co 4 lata.  

Ostatnią zmianę wprowadził w 1582 roku papież Grzegorz XIII i tak oto powstał obowiązujący do dziś kalendarz gregoriański. Szczerze mówiąc kalendarz juliański i gregoriański są prawie identyczne. Różnią się tylko wielkością błędu – kalendarz juliański spóźniał się o jeden dzień co 128 lat, a gregoriański co 3322 lata.

Rodzaje kalendarzy…

KALENDARZ KSIĄŻKOWY

Bardzo praktyczny gadżet, dający dużo miejsca na zapiski i pomagający uporządkować zadania, plany, czy terminy spotkań. Dzięki swojej poręczności bez problemu znajdzie miejsce w kieszeni, aktówce, czy na biurku. Można go zawsze mieć pod ręką, a nie tylko na ścianie.

Formaty kalendarzy

Standardowo rozróżniamy format A4 (największy, trochę większy do kartki podaniowej), B5 (dla tych co potrzebują trochę więcej miejsca niż w formacie A5), A5 (zbliżony wielkością do zwykłego zeszytu), oraz B6 (inaczej zwany kieszonkowym).

Układ kalendarzy

Jak już wybierzemy odpowiedni format, kolejnym wyborem jest układ i tu rozróżniamy dwa: układ dzienny i układ tygodniowy. W układzie dziennym każdy dzień zajmuje oddzielną stronę, a tylko sobota i niedziela przeważnie na stronie są razem przedstawione. W układzie tygodniowym na jednej stronie mamy poniedziałek, wtorek i środę, a na drugiej (obok) resztę dni tygodnia.

Oprawy

W kwestii oprawy mamy ogromny wybór. Może ona być skórzana, skóropodobna, materiałowa, czy łączona. Dodatkowo szeroka gama kolorystyczna zadowoli nawet najwybredniejszego użytkownika. Najczęściej wybieraną i najkorzystniejszą cenowo jest oprawa Vivella, zaraz za nią Nebraska. 

Znakowanie

Kalendarze książkowe najczęściej tłoczymy, czyli najpierw jest tworzona matryca, dzięki której później wykonujemy odcisk logo. Matryca ma tę przewagę nad innymi metodami, że można z niej korzystać w kolejnych latach o ile się ona nie zmieni.

Jeśli potrzebujemy przedstawić logo w wersji kolorowej, bo to kolor jest najważniejszym znakiem rozpoznawczym, to wtedy możemy wykonać nadruk cyfrowy. 

Mniejszym ilościom i logotypom często ulegającym zmianom, proponujemy znakowanie laserem. 

Budowlaniec Warmiński kalendarz książkowy tłoczenie Olfor kalendarz książkowy tłoczenie registry wycięte Drewniane Domy kalendarz książkowy nadruk

KALENDARZ TRÓJDZIELNY

Kalendarz trójdzielny jest chyba kalendarzem najczęściej goszczącym na naszych ścianach. Smukły, czytelny, a dzięki układowi trzech kalendariów (miesiąc przed, obecny i przyszły), bardzo praktyczny. Główną i przewodnią grafikę umieszczamy na główce, a miejsce pod kalendariami najczęściej jest wykorzystywane na hasłowe przedstawienie oferowanych usług i dane adresowe. Dzięki naszemu studiu graficznemu taki kalendarz będzie jeszcze dodatkowo nie tylko reklamą, ale i ozdobą, bo przecież i fabrykę niczego można przedstawić w artystyczny i ciekawy sposób. 

Typ kalendarza

Tu możemy rozróżnić kalendarz z główką płaską (główka jest drukowana wraz z pleckami) i główką wypukłą / kaszerowaną, czyli doklejaną do plecków i wykonaną z tektury litej.

Jeśli zależy nam na jak najniższej cenie, można wybrać wersję z białymi pleckami, do których są doklejone kalendaria

Uszlachetnienie

W większości przypadków możemy wybrać pomiędzy folią mat i folią błysk pokrywającą główkę. Plecki mają standardowe uszlachetnienie bez folii.

Dodatki

Bardzo funkcjonalnym dodatkiem jest przesuwne okienko do zaznaczania daty. 

Do kalendarza można jeszcze domówić kartonową kopertę, która dodatkowo nadaje prestiżu podczas wręczania tego gadżetu.

Josera kalendarz trójdzielny - Agraf Budowlaniec Warmiński kalendarz trójdzielny - Agraf WFOŚ kalendarz trójdzielny - Agraf Oknal kalendarz książkowy - Agraf

KALENDARZ JEDNODZIELNY

Nasz firmowy pomysł, który zyskał duże grono odbiorców. Cechuje go duży format, duże autorskie kalendarium z dużą ilością miejsca na notatki (nasi przyjaciele nazywają go dentystycznym, ponieważ duże kratki w miesiącu idealnie nadają się do zapisu zbliżającej się wizyty), duża funkcjonalność i bardzo duże pole na przedstawienie projektu, który nasi graficy przygotują z przyjemnością. 

Format: 460 x 640 mm

Uszlachetnienie: standardowe, folia mat, folia błysk lub folia mat + lakier wybiórczy UV

Wykończenie: listwa góra (z zawieszką) i dół

Agraf kalendarz jednodzielny Ba-Ta kalendarz jednodzielny - Agraf Agraf 2 - kalendarz jednodzielny

KALENDARZ PLAKATOWY / LISTWOWANY

Ten kalendarz cechuje całoroczne kalendarium, które na dużej powierzchni idealnie przedstawia nie tylko układ miesięcy, ale i daje ogromną przestrzeń reklamową. Na tak dużej powierzchni możemy profil firmy pokazać jednym dużym głównym motywem graficznym, kolażem zdjęć, czy np. zestawieniem informacji pomagającym w pracy przez cały rok.

Format

Tu mamy bardzo duży wybór formatów kalendarza, które możemy dopasować do naszych potrzeb: A3 (297 x 420mm), A2 (420 x 594mm), A1 (594 x 841mm), B2 (480 x 680mm), B1 (680 x 980mm).

Papier

Jakość kalendarza możemy też zmieniać w zależności od jakości/grubości papieru. Mamy do dyspozycji kredę błysk o gramaturze 170g i 250g oraz kredę mat o gramaturze 170g, 250g i 350g

Uszlachetnienie: standardowe, folia mat, folia błysk lub folia mat + lakier wybiórczy UV

Listwy

W zależności od układu kalendarza (pionowy lub poziomy) rozróżniamy listwy góra dół montowane po krótkim lub długim boku w kolorze srebrnym, białym lub czarnym.

Agraf kalendarz plakatowy

KALENDARZ SPIRALOWANY / PLANSZOWY / WIELOPLANSZOWY

Najbardziej prestiżowy kalendarz pozwalający na każdej stronie pokazać inną grafikę. Jest to kalendarz, który przykuwa uwagę, każdego miesiąca cieszy nową grafiką, a czytelne kalendarium zwiększa jeszcze dodatkowo jego funkcjonalność. Jest to idealny nośnik, by w artystyczny sposób przedstawić profil firmy, bądź grafikę, jaką chcemy zaprezentować naszym odbiorcom (w czym oczywiście chętnie pomogą nasi graficy).

Format

A4 (210 x 297mm), A3 (297 x 420mm), A2 (420 x 594mm), B4 (336 x 236mm), B3 (336 x 480mm), B2 (480 x 680mm).

Ilość kart

Tu możemy wybrać pomiędzy 1+6 (okładka na jednej karcie plus miesiące na każdej stronie) lub 1+12 (każdy miesiąc i okładka mają oddzielne karty drukowane jednostronnie)

Papier

W zależności od formatu (nie przy każdym formacie, nakładzie i układzie możemy taką konfigurację wybrać) mamy do wyboru: całość kreda błysk 250g, całość kreda mat 250g, kreda błysk 250g (okładka) + 170g (wnętrze), kreda mat 350g (okładka) + 170g (wnętrze), kreda mat 300g (okładka) + 170g (wnętrze), kreda mat 250g (okładka) + 170g (wnętrze), kreda błysk 300g (okładka) + 170g (wnętrze)

Typ spirali

Spiralę możemy umieścić po krótkim lub po długim w zależności od układu (pionowego lub poziomego) i możemy wybrać jej kolor z czterech: biały, czarny, złoty, srebrny

Agraf 25 lat kalendarz spiralowany/13 stronicowy

KALENDARZ PODKŁADOWY / NA BIURKO / PODKŁAD / BIUWAR 

Kalendarz podkładowy jest kalendarzem do położenia na biurku i ma uniwersalne zastosowanie. Służy do podręcznych notatek, ważnych zapisków, planowania, czy zwykłego „gryzdania”, które często powstaje bezwiednie. Dobry projekt i przemyślane zaprojektowanie przestrzeni, jeszcze dodatkowo podniesie jego funkcjonalność.

Format

A3 (297 x 420mm), A2 (420 x 594mm), B4 (336 x 236mm), B3 (340 x 480mm), B2 (480 x 680mm)

Ilość kart

Tu mamy do wyboru 26 lub 52 karty

Klejenie

Możemy kleić karty do strony górnej krawędzi, dolnej krawędzi i łączone góra + dół

Opcje dodatkowe

Karty mogą mieć proste rogi albo zaokrąglone

Papier

Niezmienny jest papier - zawsze biuwary drukujemy na papierze offset 90g, który drukujemy jednostronnie

Masza Szkoła Językowa kalendarz podkładowy biurkowy

KALENDARZ BIURKOWY / DOMEK / TRÓJKĄTNY / PIRAMIDKA

Jest to mały, poręczny, nabiurkowy kalendarzyk, który ma stosunkowo dużą przestrzeń reklamową, a jednocześnie kompaktowy rozmiar, który zawsze znajdzie miejsce na każdym biurku. Kalendarz taki może mieć układ tygodniowy, miesięczny, czy półroczny.

Format

A5 (piramidka), kalendarium 200 x 132mm + podstawa 300 x 140mm, kalendarium 300 x 132mm + podstawa 300 x 140mm

Papier (w zależności od modelu i układu, nie w każdej konfiguracji dostępny)

Karton 300g, kalendaria offset 90g + podstawa karton 300g, kalendaria kreda mat 130g + podstawa karton 350g, kalendaria offset 90g + podstawa karton 350g, kalendaria kreda błysk lub mat 130g + podstawa karton 300g, 

Agraf kalendarz biurkowy/domek

KALENDARZ LISTKOWY / WIZYTÓWKOWY

Najbardziej kompaktowy z kalendarzy. Można do nosić w portfelu, kieszonce, czy innym małym miejscu.

Papier

Kreda mat 350g

Format

85 x 55mm

Uszlachetnienie

Standardowe, folia mat dwustronnie, folia błysk dwustronnie

Narożniki

Zaokrąglone lub bez zaokrąglenia 

Agraf - kalendarz listkowy

close Koszyk
close Koszyk

Zarejestruj się

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto ?
Zaloguj się | Zresetuj hasło