Dekada to dobra okazja na podsumowania. 10 lat minęło, jak wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, organizując przejazdy zabytkowymi pojazdami po olsztyńskiej starówce.

Jak to wyglądało w 2010 roku...przede wszystkim nasza Warszawa była raptem czterdziestolatką, ale atrakcyją i cieszącą się zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych fanów zabytkowej motoryzacji. Podczas pierwszego kwestowania, Agrafce i naszemu motocyklowi Ural, towarzyszył "duży Fiat" z FSO Auto Klubu. Nasza trójka, wraz z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień, zebrała wtedy 6103,67zł. Kwota niebagatelna, ale jak czas pokazał był to raptem skromny początek.

a-wosp-20%20(1).jpg a-wosp-19%20(3).jpg a-wosp-19%20(1).jpg

19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbył się w tym samym składzie, motocykl Ural M-63, Fiat 125p oraz Warszawa 223. Tym razem akcja wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, nie tylko mieszkańców miasta, ale również lokalnych mediów...mikrofony, wywiady, blask fleszy, radio, telewizja, tłumy fanów, hajlajf...tego właśnie potrzebowaliśmy, żeby poszerzyć horyzony, zainteresować akcją wiecej osób. I tak też się stało.

W 2012 roku do Agrafu i FSO Auto Klubu dołączył Klub Miłośników Weteranów ROTOR i kluby motocyklowe Tabun oraz Żulers. Na Olsztyńskiej starówce zaroiło się od zabytkowych motocykli Ural M-63, BMW R 51, czy MZ ES250 „Jaskółka”, Była też Yamaha, która przyjechała prosto z Angli. Nie zabrakło oczywiście samochodów, do Warszawy i Fiata dołączył VolksWagen. Impreza otrzymała swoją nazwę, adekwatną do retro klimatu "...to jak pomożecie?" nawiązującą do hasła z minionej epoki. Podczas dwudziestego finału mieliśmy po raz pierwszy okazję zasponsorować koszulki dla wolontariuszy. Przygotowaliśmy dwa wzory: dla wolontariuszy i organizatorów i nadrukowaliśmy je na czerwonych koszulkach Promostars, których jesteśmy dystrybutorem.

  

Czwarty rok Agraf współorganizował Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olsztynie i jak co roku przybyło nam pomocników kwestujących razem z nami. Oczywiście była tam nasza Warszawa Agrafka, Ural M-63 z 1966 roku oraz motocykle i samochód Klubu Miłośników Weteranów Rotor, M-72, MZ ES250 Jaskółka, K-750, Iż 49, Fiat 126p., a także Fiaty Autoklubu FSO, Chrysler Newport i BMW, które mogliśmy zobaczyć na spotkaniach Pięknych Klasyków.

W 2014 do weteranów nieśpiesznych przejażdżek po starówce, na dwóch i czterech kółkach dołącza Trabi-ekipa i Piękne Klasyki. W sumie podczas 22 Finału po Olsztynie jeździła Warszawa 223, dwa Fiaty 125p, Volkswagen "ogórek" i "garbus", milicyjna Nysa, cztery trabanty, motocykle MZ, K-750, M-72, dwa Urale, BMW i Dniepr, czyli siedemnaście klasycznych pojazdów. Tak samo, jak w ubiegłym roku, również teraz byliśmy sponsorem i wykonawcą koszulek olsztyńskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy plakaty XXII Finału.

  

23 Finał WOŚP, choć żaden z pojazdów mogący nazywać się "zabytkowym" nie posiada ogrzewanej kierownicy, nie przeszkodziło to nikomu kwestować do zmroku i zebrać 5 215 zł. Tradycyjnie przygotowaliśmy również koszulki dla wolontariuszy, klasyczna czerwień z białym nadrukiem.

Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przybywa odwiedzających, pragnących przejechać się zabytkowymi pojazdami po olsztyńskiej starówce. To właśnie dzięki nim, ludziom dobrej woli, wolontariuszom i właścicielom zabytkowych pojazdów z klubu Rotor, Trabi Ekipy, Pięknych Klasyków, udało się pobić kolejny rekord. W 2016 roku zebraliśmy 12 800 zł i był to dopiero początek niespodzianek.

   

W 2017 podwoiliśmy tę sumę. Na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom, które było celem 25 Finału WOŚP zebraliśmy 26 087 zł.

Od 26 Finału nasze koszulki stawały się coraz bardziej kolorowe. W tym roku na trzech różnych koszulkach pojawiły się dwukolorowe nadruki, należy zaznaczyć, iż projekty które drukujemy nie są w całości naszymi pomysłami. Co roku WOŚP ma inny motyw przewodni, od którego staramy się zbyt daleko nie odchodzić, dodajemy natomiast coś co będzie charakterystyczne dla Olsztyna. W tym roku była to Wysoka Brama z latawcami które w 2018 roku wybrał WOŚP.

  

Rok 2019 udowodnił, że pogoda nie jest w stanie popsuć humorów ani kwestującym ani darczyńcom, w puszkach wylądowało 34 068 zł. A na koszulkach wolontariuszy wylądowały kolorowe bąki.

10 lat mineło, jedenasty raz byliśmy organizatorem retro przejażdżek. Wspólnie z wolontariuszami, kierowcami i właścicielami samochodów i motocykli stworzyliśmy coś pięknego i niepowtarzalnego. świadczyć o tym może, nie tylko kolorowy tłum zainteresowanych, czy systematycznie powiększająca się "stajnia" zabytkowych pojazdów, ale przede wszystkim pieniądze, które zasilą WOŚP, a tym samym polską służbę zdrowia. W 2020 roku zebraliśmy 49 351 zł!