Sublimacja jest techniką znakowania, którą wykorzystuje się zarówno na odzieży, jak i ceramice.

Sublimacja stosowana jest jedynie na jasnych materiałach (białych, jasnoszarych), ponieważ farba druku wnika bezpośrednio w nitki, co przy innych barwach powodowałoby zmianę koloru projektu. 

Aby nasz nadruk w ogóle powstał, musimy go wykonać na odzieży wykonanej z poliestru. Ubrania w 100% z niego wykone sprawdzą się najlepiej, ale również przy jego niższej zawartości znakowanie jest możliwe. Trzeba się jednak wtedy liczyć z mniejszą intensywnością koloru i gorszą jakością projektu.

W sublimacji możemy korzystać z wszelkiego rodzaju grafik; jakość nadruku jest fotograficzna, możliwe są przejścia tonalne, ilość wykorzystanych kolorów nie wpływa na cenę. Sublimacja (tak jak DTG) jest najlepsza przy projektach ze zdjęć.

Jest to metoda idealna przy odzieży sportowej. Nasz projekt może zostać nadrukowany na całej powierzchni ubrania, materiał będzie oddychał (inaczej niż, np. sitodruk) oraz nie będzie wyczuwalny w dotyku, nasza odzież nadal będzie elastyczna. Odzież z nadrukiem wykonanym metodą sublimacji można bez obaw prać w wysokich temperaturach.

Metoda ta sprawdza się przy małych oraz dużych nakładach. Produkcja możliwa jest już od jednej sztuki, a klient nie ponosi kosztów przygotowania nadruku (jak w sitodruku). Na ostateczną cenę wpływa wielkość nadruku i zamówienia.

Jak powstaje sublimacja? Najpierw projekt naszego wzoru nanoszony jest na specjalny papier transferowy, z którego następnie, pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury i ciśnienia, farba przedostaje się na poliestrowy materiał. Jeśli wykonujemy nadruk na ceramice, należy nanieść jeszcze pod nadruk lakier poliestrowy.